Loading...

DİZAYNKENT

İnternet Siteniz İçin Doğru Tasarım

Web-Siteniz-Icin-En-Dogru-Tasarim
Web Siteniz İçin En Doğru Tasarım
  • 9 / EYLÜL / 2017
  • Admin

Web siteniz için en doğru tasarımı bulmak oldukça zorlayıcı olabilir. Değerlendirdiğiniz tasarımlar arasından kendiniz ve markanız için en uygun olanı bulmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. 
Web sitenizin hazırlanmasında ilk adım, tasarım çalışmalarının tamamlanması ve hangi tasarımın kullanılacağına karar verilmesidir. Siz de bu detayları göz önünde bulundurarak en doğru tasarımı seçebilirsiniz. 

Web Siteniz İçin Doğru Tasarım


Tasarım çalışmalarınız başlamadan önce, sitenizde kullanmak istediğiniz tüm özellikleri ve oluşturmak istediğiniz marka algısını doğru şekilde belirlemeniz önemlidir. Tasarım çalışmaları yapılırken bu bilgiler değerlendirilir. 
Faaliyet göstermek istediğiniz alanlar ve hedef kullanıcı kitleniz de tasarım çalışmaları için oldukça önemlidir. Logonuz da dikkate alınarak tasarım çalışmaları birkaç versiyon şeklinde hazırlanır. 

Renklerin psikolojik etkileri, tasarım çalışmalarında büyük önem taşımaktadır. Örneğin; kırmızı renk gıda ve içecek sektöründe yoğun şekilde kullanılmaktadır, çünkü kırmızı kişinin açlık hissetmesine neden olur. Aynı şekilde koyu tondaki mavi renkler, sosyalleşme ve rahatlama algısı yaratır. 

CTA olarak adlandırılan ve kullanıcının aksiyon almak için tıklaması gereken butonlar, renk algıları da dikkate alınarak hazırlanır. Yetenekli bir tasarımcı, bu renklerin birbirleri ile uyumlu olmasını sağlayacaktır. 
Sunulan tasarımlar arasından markanız için en doğru olanı belirlemek için, küçük bir yoklama yapabilirsiniz. Markanızı tanıyan ve tanımayan kişilere göstereceğiniz tasarımlar arasından en beğenileni uygulamaya karar verebilirsiniz. 

Tasarım seçiminde tek başınıza ilerlemeye karar vermeniz halinde, her bir versiyon için sevdiğiniz ve beğenmediğiniz özellikleri not edebilirsiniz. Bu notlar, uygulamaya karar verdiğiniz tasarımın geliştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi için kullanılabilir. 

Tasarım seçimlerinizde basit ve sade seçeneklere yönelmeniz, sitenizin performansı açısından önemlidir. Ülkemizdeki internet altyapı özellikleri de dikkate alındığında, sade tasarımlar kullanıcı deneyimi açısından doğru tercih olacaktır. 
Tasarım belirlendikten sonra başlayacak olan yazılım süreçleri, tasarımın üzerinden ilerler.

Bu nedenle siteniz yazılım aşamasına geçtikten sonra tasarımda yapılacak büyük değişiklikler, sürecin aksamasına ve teslimin gecikmesine neden olabilir. Tasarım seçiminizden sonra bir hafta kadar beklemeniz ve seçiminizden emin olmanız, yaşanabilecek aksaklıkların engellemesine yardımcı olur.